współuzależnienie, uzależnienie w relacji

Ostrożnie: Pułapki Serca – Przełamywanie Uzależnienia Emocjonalnego

Spełnianie oczekiwań innych, oraz brak świadomości na temat swoich wartości i mocnych stron zawsze prowadzi do wchodzenia w relacje uzależniające. Czyli takie, które w dłuższej perspektywie prowadzą do wypalenia emocjonalnego i psychicznego.

Uzależnienie emocjonalne to taki model funkcjonowania, w którym jedna ze stron jest nadmiernie zależna od drugiej pod kątem wsparcia emocjonalnego, dobrostanu psychicznego i swojej tożsamości. Ten rodzaj uzależnienia jest widoczny w każdym rodzaju relacji. Może występować zarówno w relacjach romantycznych jak i zawodowych, przyjacielskich, rodzicielskich czy ogólnie rodzinnych.

Ważne jest tu to, że tylko Ty masz wpływ na to, czy dana relacja przerodzi się w uzależnienie emocjonalne, bo to Ty odczuwasz poprzez swoje ciało kiedy i w jaki sposób są przekraczane Twoje granice. Pamiętaj, że jest bardzo cienka granica pomiędzy tym co jest zdrowe, a tym co wpływa na Ciebie negatywnie. Jeśli nie masz dobrze ustawionego radaru na siebie, możesz przeoczyć moment, w którym ktoś – często niechcący – przekracza Cię.

Twoje ciało jest radarem Twojej Duszy, zawsze pokaże Ci Twoją prawdę.

Jak zatem poznać, że dany związek może mieć cechy relacji współuzależniającej? Oto kilka czerwonych lampek, na które warto zwrócić uwagę:

Kiedy czujesz, że masz silne przywiązanie do kogoś:

Jeśli czujesz, że: nie możesz żyć bez tej drugiej osoby. Że przeraża Cię myśl o byciu bez niej i nachodzą Cie czarne scenariusze co będzie jeśli ta osoba odejdzie…
Zadaj sobie pytanie: Jakie emocje zaspokaja mi ta konkretna osoba? Jakie mam myśli kiedy jesteśmy blisko? Jak się przy niej czuję i czy mogę się tak czuć będąc samym ze sobą.

Kiedy pojawia się w Twoim ciele silny lęk przed porzuceniem:

Jeżeli odczuwasz intensywny lęk przed porzuceniem, który wpływa na codzienne funkcjonowanie i decyzje, zamraża Cię i odbiera motywacje do funkcjonowania..
Zadaj sobie pytanie: Jak by to było, gdybym był wolny od tego lęku? Jakie miałbym myśli i co bym czuł w ciele?

Kiedy ogarnia Cię brak samodzielności:

Jeśli czujesz się bezradny, albo czujesz, że Twoja sprawczość jest ograniczona i nie możesz podejmować samodzielnie decyzji…
Zadaj sobie pytanie: kiedy wcześniej czułem się tak samo? Przywołaj sytuacje i obrazy, które z tym rezonują. Zobacz jak wyglądasz w tych sytuacjach, ile masz lat, jakie emocje Ci towarzyszą.

Kiedy rezygnujesz z własnych potrzeb:

Jeśli czujesz, że Twoje potrzeby nie są realizowane, nie dajesz im miejsca, nie są zauważane [bo o nich nie mówisz], czujesz się umniejszony, przez to że więcej dajesz niż dostajesz….
Zadaj sobie pytanie: jakie mam potrzeby w tej relacji, co jest tu dla mnie ważne i jak mogę to zakomunikować? Jak się czuję z tym, że chcę/nie chcę mówić o swoich potrzebach?

Kiedy masz potrzebę stałej akceptacji:

Jeżeli w relacji wymagasz potwierdzania (swoich decyzji, myśli, opinii, postaw) od drugiej strony. Masz silna potrzebę akceptacji i uwagi, bo to pozwala Ci czuć się dobrze…
Zadaj sobie pytanie: Kto zawsze potrzebuje potwierdzenia, tego, że robi właściwie? Jakie masz w sobie uczucia, kiedy nie dostajesz potwierdzenia, akceptacji i uznania, a jakie kiedy nie dostajesz?

Kiedy nie wiesz jak zarządzać własnymi emocjami:

Jeśli czujesz, że emocje przejmują nad Toba kontrolę i masz trudność w radzeniu sobie z nimi. Potrzebujesz obecności tej drugiej osoby aby je rozładować: wypłakać się, wykrzyczeć, nadąsać, obrazić…
Zadaj sobie pytanie: W jaki sposób możesz uwolnić się od tych ładunków emocjonalnych w samotności? Wybierz 2, 3 sposoby i zacznij je praktykować, aby wytworzyć w sobie nowy nawyk.

Kiedy czujesz wewnętrzną niepewność:

Jeśli czujesz na codzień niepewności co do siebie, swojej wartości i miejsca w relacji to..
Zadaj sobie pytanie:

Kiedy odczuwasz utratę tożsamości i autonomii:

Jeżeli identyfikujesz się głównie przez pryzmat relacji z drugą osobą. Budujesz siebie myśląc o sobie i tej drugiej osobie jak o jednym.
Zadaj sobie pytanie: Co mogę dziś zrobić dla siebie aby odkryć moje potrzeby i emocje?

Powyższe pytania mogą być pomocne w określeniu siebie w konkretnej relacji. Pomogą znaleść głębię swoich potrzeb i wartości, którymi nieświadomie kierujemy się w życiu. Warto pamiętać, że praca nad soba umożliwia odnalezienie tych niewspierających wzorców, które zatrzymują nas w powtarzalnych, problematycznych schematach. Zwróć uwagę, że masz możliwość rozwijać zdrowsze relacje, oraz budować na nowo strategie radzenia sobie ze swoimi emocjami.

Moje doświadczenie w pracy z Klientami pokazuje, że każde odważne spojrzenie ku sobie, do swojego wnętrza, aby uwolnić deficyty emocjonalne prowadzi do osobistej wolności, lekkości i radości. Dlatego jeśli myślisz, że masz niskie poczucie własnej wartości, albo nie umiesz radzić sobie z emocjami, odczuwasz lęki i presje, a tym samym nie akceptujesz siebie to masz piękną przestrzeń do wewnętrznej pracy. Skup się na budowaniu zdolności radzenia sobie z emocjami. A także rozwijaniu poczucia własnej wartości oraz budowaniu zdrowych relacji opartych na wzajemnym wsparciu, a nie na nadmiernej zależności.