Buduj swoje nawyki świadomie

Pamiętasz o swoich postanowieniach noworocznych? Tak tych spisanych, wymyślonych, pomyślanych w sylwestra, kiedy w podekscytowaniu i euforii stwierdziłeś, że masz jeszcze tyle do zrobienia w życiu i chcesz zmian.. Ile z nich udało Ci się zrealizować?

No właśnie. Nie wiem czy wiesz, ale Twoim życiem w dużej mierze kierują nawyki, które nabyłeś podczas swoje podróży tu na ziemi. Nawyki zawsze budujesz w oparciu o swoje doświadczenia i mogą one być zarówno bardzo wspierające jak i mocno destrukcyjne [np.; wszelkie uzależnienia]. Oczywiście nawyki to nie Ty, a tylko pewne automatyczne zachowania, które gdzieś tam po drodze wrzuciłeś jako pewnik działania do swojego umysłu.

Ty zaś jesteś kim znacznie większym – jesteś kreatorem swojego życia – więc za każdym razem kiedy odkryjesz w sobie jakiś nawyk, czyli automatyczne zachowanie możesz je zmienić. Wiele razy w swoim życiu nieświadomie wyrabiasz sobie jakiś nawyk, bo na dana chwilę jest on Ci potrzebny, a później już z Tobą zostaje.

To co jest ważne, to to, że kiedy działasz automatycznie, na tzw. na programie nawykowym, to nawet jeśli masz „silną wolę” i dużo motywacji do zmiany – w którymś momencie Twój umysł powie STOP, hola hola dalej nie działamy, bo ja mam tu inny „program”, adekwatny do danej sytuacji. Dzieje się tak, bo ludzki umysł, choć wspaniały, potrafi człowieka wrzucić w otchłań dramatów i rozterek, wykorzystując do tego liczne mechanizmy obronne. Dlaczego? Bo postrzega wyjście ze strefy komfortu jako zagrożenie życia.

„W życiu nie ma nic dla tych, którym brakuje odwiagi.” ~ Marlena de Blasi

Ten mechanizm działa tak, aby wzbudzić w Tobie wątpliwości, załamania i brak motywacji. I kiedy już czujesz, że jednak nie dasz rady aby dokończyć swoją misję odnośnie:

  • nowej sylwetki,
  • nauki nowego języka,
  • zrobienia prawo jazdy,
  • ćwiczenia na siłowni,
  • zdrowego odżywiania,
  • wczesnego chodzenia spać,
  • czytania dużej ilości książek,
  • picia dużej ilości wody,
  • itp.; itd.;

to tylko i nic innego praca Twojego umysłu na rzecz znanej mu strefy komfortu. Bo wiesz, po za jej granicami nie wiadomo co czycha.., więc nie dziw się że po dniu, lub tygodniu wracasz do starych (automatycznych) zachowań, by zapomnieć i wymazać z głowy na co się w zrywie porywałeś.

Tu też często wyrabiasz w sobie nieświadomie nowy mentalny nawyk, że każda próba związana ze zmianą prowadzi do porażki.

Nauczyłam się na sobie, że wszystkie zmiany warto wprowadzać po kolei i spokojnej atmosferze, tzn. bez presji. Bo jeśli jesteś aktualnie pracownikiem etatowym i z dnia na dzień bez przygotowania stwierdzisz, że co tam, rzucasz pracę i zakładasz działalność gospodarczą bez wcześniejszego przygotowania, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dobra passa i motywacja skończą się szybciej niż myślisz i za miesiąc już nie opłacisz swoich rachunków.

Albo kiedy masz nadwagę, spożywasz wiele niezdrowych przekąsek, ciężko Ci będzie z dnia na dzień przejść na głodówkę oczyszczającą, bo o ile wytrzymasz kilka godzin?, później nadrobisz to podwójnie 😊

Więc, wszystkie zmiany jakie chcesz wprowadzać do swojego życia, powinny opierać się o przemyślane i zaplanowane działania, które równolegle zmienią Twoje nawyki. Takie zmiany są stabilne, pewne i skuteczne.

W jaki sposób zatem podchodzić do zmiany? Oto kilka skutecznych i sprawdzonych przeze mnie trików, które pozwalają „oszukać” umysł i lekko, ale z przytupem wyjść ze strefy komfortu:

  • zapisz sobie swój cel i zweryfikuj czy w danym momencie Twojego życia jest on realny [np.; masz wystarczającą ilość środków finansowych, czasu, albo innych zasobów umożliwiających Ci jego realizację], dodaj tez kilka zdań po co chcesz go zrealizować?
  • wyznacz precyzyjną datę realizację celu.; zapisz ją lub zaznacz w kalendarzu, z którego na codzień korzystasz
  • rozłóż zapisany cel na mniejsze zadania, np.; co masz robić codziennie / cyklicznie, abyś zrealizował zadanie
  • wyznacz ramy czasowe na codziennie działania; np. jeśli to ma być spacer w celu zwiększenia ilości ruchu w ciągu dnia to opisz w jakich godzinach będziesz go wykonywać itp
  • powtarzaj wyznaczone cykliczne zadania przez minimum 25dni codziennie o tej samej porze
  • świętuj realizację małych kroków

Dopóki nie zaczniesz być uważny to w chaosie dnia codziennego trudno Ci będzie wprowadzać zmiany. Zmiany aby były stabilne i skuteczne wymagają od Ciebie pełnej uwagi.

To jak, od której zmiany zaczynamy?

A jeśli chcesz pozbyć się jakiegoś nałogu, lub zachowania, które Ci nie służy odezwij się do mnie TU  i wspólnie opracujemy plan działania 🙂

„to tylko i nic innego praca Twojego umysłu na rzecz znanej mu strefy komfortu. Bo wiesz, po za jej granicami nie wiadomo co czycha.., więc nie dziw się że po dniu, lub tygodniu wracasz do starych (automatycznych) zachowań, by zapomnieć i wymazać z głowy na co się w zrywie porywałeś.” ~ Elif Şafak

Przeczytaj również