Systematyczność jest kluczem do sukcesu – jak się jej nauczyć?

Masz problem z nawykowym wykonywaniem zadań, które wcześniej sobie zaplanowałaś? Często czujesz, że Ci się nie chce, nie masz siły, motywacji i chęci do działania? A nawet jeśli jesteś pełna energii jednego dnia i opracujesz skrupulatnie harmonogram na cały tydzień, to kolejnego masz amnezję i działasz w zupełnie innym kierunku niż ten wyznaczony przed upływem doby? Jeśli odpowiedziałaś na więcej niż jedno z powyższych pytań twierdząco, to prawdopodobnie nie masz opanowanej sztuki bycia systematycznym. Na szczęście to czego nie umiemy, zawsze można się nauczyć i nigdy nie jest na to za późno. Więc jeśli frustruje Cię fakt, że za każdym razem nie możesz dobrnąć do rezultatu swoich postanowień ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie.

Pamiętam jak niegdyś zmagałam się z postanowieniami, które nie miały pokrycia w realnych działaniach. Wracając do nich w kółko – jako osoba ambitna – nie potrafiłam pogodzić się z każdą swoją porażką, kiedy to działania kończyły się jedynie na chęci zrobienia czegoś, a nie na namacalnym rezultacie. W głowie kłębiły mi się często skrajne myśli, że skoro czegoś nie jestem w stanie wykonać albo opanować to na pewno nie jest to dla mnie. Co gorsza mój [bardzo silny] wewnętrzny krytyk rozkładał mnie na łopatki i kazał siedzieć w swojej strefie komfortu jak przysłowiowa mysz pod miotłą. Z perspektywy czasu to miotanie się – pomiędzy wzlotem a apatią – nawet wydaje mi się teraz nieco śmieszne, jednak wiem, że potrafi być też bardzo uciążliwe dla każdego kto tkwi w takiej wewnętrznej szarpaninie. Chęć zrobienia „czegoś” i jednocześnie nieumiejętność wprowadzenia tego w życie doprowadzało mnie nie raz do stanów depresyjnych, bo mój umysł będąc w ciągłym konflikcie zaczynał się poddawać i wchodzić w stan zawieszenia broni.

Okazuje się, że najważniejszą cechą znamienitych ludzi, którzy cokolwiek, kiedykolwiek osiągneli jest determinacja i co za nią idzie systematyczne działanie. Ludzie Ci najpierw podejmują zawsze stanowczą decyzję, aby następnie dzień po dniu, tydzień po tygodniu po prostu ją realizować. Bez zbędnego rozpraszania uwagi: na wymówki i wewnętrzne lęki. Tego typu działanie pozwala na sfokusowanie się na wykonywaniu określonej czynności, która jest elementem całego celu. Niejednokrotnie przetestowałam ten sposób na sobie i jako, że jest najprostszym z możliwych zawsze przynosi efekty w ekspresowym tempie.

Nasz ludzki umysł, który lubuje się w konstruktach mocno złożonych, opartych na rywalizacji podpowiada nam, że to nie może być aż tak banalne. A jednak jak pokazuje praktyka to jest bardzo proste. Jak zatem systematycznie realizować cele?

  1. Przede wszystkim nie bierz na siebie zbyt dużo do zrobienia na raz. Innymi słowy, jeśli planujesz wykonać jakąś nową czynność, taką do której odczuwasz wewnętrzny opór, nie łącz jej z innym celem. Przejdź przez wyzwania pojedynczo, zakładając, że będziesz potrzebowała około miesiąca, aby wyuczyć w sobie nawyk działania w nowym obszarze.
  2. Jeśli chcesz osiągnąć na prawdę dużo, zacznij pracować z kalendarzem, w ramach którego zaczniesz optymalizować czas i tworzyć listy „to do”.
  3. Codziennie przypominaj sobie przy porannej kawie po co właściwie zaplanowałaś dany cel, użyj swojej wyobraźni i zobacz siebie na końcu drogi, która prowadzi do sfinalizowania tego określonego celu.
  4. Bądź dla siebie wyrozumiała i pożegnaj się z perfekcją. Musisz zrozumieć, że proces nauki zawsze opiera się na błędach i to dzięki nim Twoje doświadczenie w danym procesie jest unikalne. Uznaj swoje małe odstąpienia od skrupulatnego działania zgodnie z harmonogramem, wybaczaj sobie też, jeśli coś w danym dniu nie pójdzie tak jak założyłaś. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz coś nowego, to zawsze zdarzają się potknięcia i chwile słabości – to zupełnie naturalne. Tu ważne jest aby słuchać głosu swojej intuicji i nie podążać za krytyką osób z zewnątrz.
  5. Otwórz się na własną wrażliwość, obserwuj swoje emocje oraz nastroje. Traktuj siebie z wyrozumiałością, tak jak traktuje się małe dziecko, które zaczyna chodzić. Jeśli tego w danym momencie potrzebujesz, daj sobie wsparcie. Podziękuj zaś na tym etapie swojemu wewnęcznemu krytykowi.

Systematyczność to działanie nawykowe. A każdy nawyk jest do wyuczenia i zaprogramowania na nowo, niezależnie jak długo działasz w zwyczaju bycia niekonsekwentną. Wystarczy chęć zmian aby wyjść ze swojej strefy użalania się nad sobą i generowania wymówek. Na pewno nie raz przyjdzie do Ciebie myśl: „ależ mi się nie chce”, ale to będzie już tylko niczym poparta myśl, coś niematerialnego i chwilowego, coś nad czym z każdym dniem coraz lepiej sobie poradzisz. Najważniejsze abyś widziała i doceniała jak wielką pracę wkładasz w swój rozwój.

„Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.” ~ Calvin Coolidge

Przeczytaj również

Buduj swoje nawyki świadomie Pamiętasz o swoich postanowieniach noworocznych? Tak tych spisanych, wymyślonych, pomyślanych w …

Jak przekonania i nawyki wpływają na Twoje życie Od dziecka mając ogromny zapał do działania …

Jak Twoja uważność prowadzi Cię do sukcesu Jeśli jesteś osobą wysoce wrażliwą to na codzień …

Poznaj siebie

Poznaj siebie Absolutnie wszystko na co patrzysz jest takie na ile pozwolisz sobie aby było …

Jak radzić sobie ze stresem i strachem? W Życiu zawsze masz wybór i to Ty …

Życie to proces odkrywania Siebie W Życiu zawsze masz wybór i to Ty za każdym …

Medytacja w biznesie.

Medytacja w biznesie Jak medytacja może wpłynąć na rozwój Twojej firmy? Prowadzisz działalność gospodarczą? A …

Do czego prowadzi autoanaliza?

Do czego prowadzi autoanaliza? Zawsze przychodzi taki moment, kiedy następuje punkt zwrotny w życiu. Czasami …

Czy hipnoza może pomóc w utracie wagi? O tym czym jest hipnoza i jak wpływa …

Sprawdź jakim typem osobowości jesteś Jeśli jesteś na drodze samopoznania pewnie nie raz już trafiałeś …

Jak wypełnić pustkę w życiu i zrealizować swój potencjał Na początku chciałabym zaznaczyć, że każdy …

Jaka jest różnica pomiędzy medytacją a hipnozą Ostatnio, kiedy zaczęłam zastanawiać się nad tym, w …

Każdy kolejny progres w Twoim rozwoju poprzedzony jest regresem Kiedy pracujesz nad sobą, nad swoją …

Empata – kim jest i jak go rozpoznać? Ziemia – tu żyjemy, pracujemy, kochamy i …

Elastyczność… Temat rzeka Kiedy oczekiwania zderzają się z prozą życia, wtedy jedyne co pozostaje to …

Praktyka wdzięczności

Praktyka wdzięczności Lubimy być doceniani przez inne osoby, bo wtedy czujemy się ważni, kochani, wyjątkowi. …

W czasach kiedy doba jest znacznie za krótka na realizowanie siebie, a także swoich życiowych obowiązków...

Co robić kiedy „masz zły dzień”? Czasami gdy się budzisz wiesz, że dany dzień będzie …

Kluczem poznania Siebie są właściwe Pytania Dlaczego dzisiaj mam taki nastrój? Czy lubię siebie? Czemu …

Systematyczność jest kluczem do sukcesu – jak się jej nauczyć? Masz problem z nawykowym wykonywaniem …

Jak transformować swoją strefę komfortu, aby wspierała Cię przy realizacji wyznaczonych celów? Strefa komfortu, inaczej …

Jak zarządzać własnym czasem, aby osiągnąć sukces? Zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym czemu jedni w …

Dlaczego warto inwestować w siebie? W życiu jest tak, że większość czasu skupiamy się na …

Jak odkryć w sobie talenty?

Jak odkryć w sobie talenty? Nie wszyscy mają to szczęście, że od dzieciństwa wiedzą w …

Świat się zmienia, więc i Ty bądź zmianą Uwielbiam ten cytat Mahatma Gandhi: „Bądź zmianą, …

5 sposobów na realną zmianę w życiu Jak zmienić swoje życie, wyjść z tzw. strefy …

Czemu tylko nieliczni osiągają sukces? Zapewne kiedy przeglądasz liczne strony internetowe lub scrollujesz social media …

Dlaczego, kiedy wybaczasz innym uwalniasz samą siebie Ostatnio podczas rozmów z różnymi osobami dotarło do …

Masz w sobie już wszystko aby osiągnąć upragniony cel Wiesz dlaczego nawet jak sobie stawiasz …

Jak poczuć wolność w sercu? Najważniejsze co mi przychodzi do głowy jak zadaje sobie takie …

Mentalna zgoda to klucz do własnego życia Kiedy spełniasz życzenia, oczekiwania innych ludzi, wtedy tak …

Radość to specyficzny stan umysłu, w którym nie zastanawiając się nad problemami życia po prostu cieszymy się chwilą...