Empata - kim jest i jak go rozpoznać?

Ziemia – tu żyjemy, pracujemy, kochamy i niestety w wielu przypadkach też nienawidzimy. Wydawać by się mogło, że każdy człowiek widzi tą przestrzeń tak samo; identycznie odczuwa emocje, podobnie reaguje na stres i czynniki wywołujące radość. Ale czy na pewno? Czy uważasz, że ja widzę te same detale, które Ty dostrzegasz? Czy mój świat jest kalką Twojego? Prawda jest taka, że mimo, iż wszyscy wyglądamy podobnie to każdy ma swoje filtry przez które widzi przejawiające się obrazy. (Czasami te filtry są kolorowe, a czasami zaszarzałe, ale o tym innym razem.) I wydawać by się mogło, że ludzie uśmiechnięci, naturalnie radośni mają łatwiej w życiu, nie dopada ich depresja, złość lub chandra.. Pozory mylą, są ekstremalnie sensytywni, są empatami.

Empaci mimo swojego osobliwego wachlarza pozytywnych cech, takich jak wymieniona wyżej wrażliwość, uczciwość i przyjazne podejście do życia, są również bardzo, bardzo naiwni. To ludzie, którzy wierzą we wszystko co opowie im rozmówca, zawsze gotowi by pomóc i poświęcić swój czas i energię. Dlatego niestety padają często ofiarami niemoralnych sytuacji, lub są po prostu wykorzystywani. Dzieje się tak, bo empata po prostu kocha życie, kocha ludzi, zwierzęta i przestrzeń w której funkcjonuje. Taki człowiek nie rozumie, że można nie odczuwać emocji, lub żyć w ciągłej złości. Emanuje swoim pozytywnym nastawieniem do świata i uważa, że „inni też tak mają”.

Podejrzewasz, że możesz być empatą? Sprawdź moją listę i przekonaj się czy zaliczasz się do tej grupy osób:

  • Twoim naturalnym stanem jest radość i uśmiech na twarzy,
  • Lubisz przebywać w towarzystwie innych ludzi,
  • Uwielbiasz zwierzęta i masz jakieś w domu,
  • Lubisz przebywać z dziećmi, a one uwielbiają Twoje towarzystwo,
  • Lubisz poznawać nowe miejsca i kultury, jesteś „ciekawy świata”,
  • Lubisz pracować,
  • Lubisz przyrodę i generalnie rzecz ujmując lubisz być na Ziemi,
  • Odczuwasz emocje innych ludzi,
  • Masz się za „dobrego człowieka” (a jeśli odczuwasz z jakiegokolwiek powodu wyrzuty sumienia, tzn że je masz, a więc TAK – jesteś dobrym człowiekiem

Ważną cechą empaty, jest jego wewnętrzny radar. Ta mocna intuicja, która od dziecka jest nastawiona na ostrzeganie przed zagrożeniem, często w wyniku niewłaściwego wychowania i czynników społecznych po prostu zostaje zagłuszona przez racjonalny umysł, który zaś pragnie za wszelką cenę dopasować się do innych. Bezpieczne staje się myślenie, a wszelkie odczuwanie jest spychane przez niego głęboko do środka. Wiesz, po kilku latach takiego postępowania empata zamienia się w chodzącą bombę zegarową.. Nie funkcjonuje zgodnie ze swoim naturalnym instynktem, darami i flow, zaczynaja pojawiać się problemy ze zdrowiem, bo ciało jest zaburzone.

Pojawia się pytanie: czy można powrócić do równowagi? I oczywiście jak to zrobić?

Balans jest naturalnym stanem wszystkiego, chaos jest destrukcyjny. A więc tak, można powrócić do równowagi zawsze, niezależnie od wieku i nabytych doświadczeń. Oczywiście nie zadzieje się to za pomocą czarodziejskiej różdżki lub pod wpływem wypicia magicznego eliksiru. Aby empata mógł poznać prawdę o sobie musi przejść przez drogę poznania siebie, swoich potrzeb, emocji i własnej wartości. Nieraz będzie musiał zmierzyć się ze swoimi lękami i wypartymi uczuciami. Poleje się morze łez.

Ale pamiętaj jedno Drogi Empato, warto się uwolnić, odkopać i stać się wreszcie sobą, bo prawdopodobnie to podstawowy cel naszego obecnego życia.

Przeczytaj również