Dlaczego tylko radość otwiera drzwi kreatywności ?

Czym właściwie jest radość?

Radość to specyficzny stan umysłu, w którym nie zastanawiając się nad problemami życia po prostu cieszymy się chwilą. To taki stan emocjonalny, dzięki któremu nasz organizm jest w stanie się zregenerować i odpocząć, bo nie ma tu miejsca na stres i towarzyszący mu kortyzol. Radość jednak to też stan chwilowy, bo nie da się być radosnym ciągle przez całe swoje życie, chyba, że..

No właśnie czemu większość ludzi na świecie uważa, że nie da się utrzymać poczucia radości przez cały czas, a jest on jedynie wynikiem jakiś okoliczności zewnętrznych? Przecież radość jest stanem naturalnym, lekkim i sprawiającym, że mamy ochotę, aby żyć pełnią siebie i w dodatku nie w przyszłości a TERAZ. Chwilę mi zajęło zanim dotarłam głęboko w sobie do odpowiedzi na to pytanie, ale dziś jestem już przekonana, że jest to możliwe w wyniku wyćwiczenia własnego mózgu.

Każdy stan emocjonalny da się wyćwiczyć, bo za stany emocjonalne nie odpowiadają żadne okoliczności zewnętrzne tylko nic innego jak nasze centrum dowodzenia – mózg. To w nim za sprawą różnych połączeń neuronowych powstają emocje m.in. strachu czy radości. W książce pt. „Myśli to materia” autorstwa Dawson’a Church’a (Tu można np.; kupić ją w formacie PDF – polecam) badacz bardzo dokładnie opisuje w jaki sposób na realne codzienne życie przekłada się stan naszego mózgu. Ja postaram się w kilku zdaniach przekazać prosty zarys tej teorii, aby lepiej zrozumieć poźniej czemu radość rodzi kreację, a smutek, żal czy lęk łączy się z destrukcją.

Przede wszystkim należy zrozumieć jak zbudowany jest nasz mózg i jakie fale generuje. O samej fizjologii pisać nie będę, natomiast chciałabym się skupić na rodzaju fal jakie emitujemy i za co poszczególne fale odpowiadają w codziennym życiu. Możliwe, że kiedyś już czytałaś o falach alfa, beta, gamma, theta i delta. Każda z tych fal emituje odpowiednie częstotliwości, i jak twierdzi Maxwell Cade fale alfa służą jako swoisty pomost między pozostałymi. Warto tu zaznaczyć, że theta i delta symbolizują podświadomy i nieświadomy umysł, a beta to świadomy umysł. Będąc więc w trybie fal alfa mamy naturalnie zapewnione połączenie pomiędzy realnym światem, a naszą podświadomością. Jak myślisz co to może oznaczać? Nic innego jak to, że masz dostęp do skarbnicy swojego wnętrza, skąd możesz czerpać nieskończone pokłady kreatywności, obfitości, bazować na intuicji itp. A mając uruchomione w dużej mierze fale alfa stajesz się kreatywnym twórcą. To wszystko to piękne stany, dzięki którym juz nie jesteś trybikiem w maszynie systemu, po prostu gładko płyniesz przez życie.

Czemu zatem skoro to takie proste zdaje się być trudnym?

Niestety większość z nas pokonując życie coraz bardziej wchodzi w stan związany z falami beta, które odpowiadają za frustrację, lęki, stres, złość, poczucie winy, oskarżanie i wstyd. Z wiekiem tych fal jest coraz więcej i więcej, bo nikt nas nie uczy jak patrzeć na życie holistycznie, i zamiast tego przyjmujemy wzorce jak powinniśmy reagować w określonych sytuacjach, a niestety wzorce te zazwyczaj są negatywne. Im więcej wytwarzamy danych fal, nasz mózg skupia swoją pracę właśnie na nich zapominając niejako o istnieniu innych płatów odpowiedzialnych za fale, które są bardziej pozytywne i budujące.

Dobra wiadomość jest taka, że oczywiście mózg można ćwiczyć i nawet z najcięższego pesymisty można zamienić się w stosunkowo krótkim czasie w optymistę, który widzi tylko jasną stronę mocy. I nie mam tu na myśli żadnej naiwności lub uśmiechania się podczas życiowej burzy, kiedy los kopie nas po plecach, a ból rozpływa się realnie po ciele. Mówię tu o optymizmie, który staje się naszym naturalnym stanem i dzięki któremu już nie przyciągamy do siebie tych życiowych dramatów, a sytuacje „problematyczne”, które obiektywnie muszą się wydarzyć dla dobra wszystkich nie stanowią dla nas źródła strachu, frustracji czy niszczycielskiego stresu.

Zatem – jak ćwiczyć umysł?

Jest wiele sposobów na osiągnięcie tego upragnionego stanu skupienia i wolności. Można się afirmować, medytować, można wizualizować pozytywne sytuacje, jakie chciałybyśmy aby się ukazały w naszym życiu. Ja zdecydowanie polecam metodę przeprogramowania umysłu, zwaną okejowaniem, którą świetnie prowadzi na swoich sesjach Małgosia Nowak, a znajdziecie ją TU. W dużym skrócie polega ona na zdefiniowaniu blokującego przekonania i zastąpieniu go pozytywna afirmacją. Metodę przetestowałam na sobie i mogę powiedzieć, że działa niemalże od razu! Polecam.

Życie jest tylko w naszych rękach. Warto stanąć mocno w swoim narożniku i podejmować codzienne wyzwania z uśmiechem na ustach, bo dzięki temu rozświetlamy drogę otaczających nas ludzi. A mając świadomość, że tylko my mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość żyje się nam dużo lżej.

Pamiętaj, że mając w głowie pozytywne przekonania działasz w życiu bardziej efektywnie, spełniasz swoje marzenia, czujesz się po prostu wolna niezależnie od okoliczności zewnętrznych.

Zacznij zatem sama decydować o czym i jak myślisz, a wokół zamanifestuje się magia 🙂

Przeczytaj również

Buduj swoje nawyki świadomie Pamiętasz o swoich postanowieniach noworocznych? Tak tych spisanych, wymyślonych, pomyślanych w …

Jak przekonania i nawyki wpływają na Twoje życie Od dziecka mając ogromny zapał do działania …

Jak Twoja uważność prowadzi Cię do sukcesu Jeśli jesteś osobą wysoce wrażliwą to na codzień …

Poznaj siebie

Poznaj siebie Absolutnie wszystko na co patrzysz jest takie na ile pozwolisz sobie aby było …

Jak radzić sobie ze stresem i strachem? W Życiu zawsze masz wybór i to Ty …

Życie to proces odkrywania Siebie W Życiu zawsze masz wybór i to Ty za każdym …

Medytacja w biznesie.

Medytacja w biznesie Jak medytacja może wpłynąć na rozwój Twojej firmy? Prowadzisz działalność gospodarczą? A …

Do czego prowadzi autoanaliza?

Do czego prowadzi autoanaliza? Zawsze przychodzi taki moment, kiedy następuje punkt zwrotny w życiu. Czasami …

Czy hipnoza może pomóc w utracie wagi? O tym czym jest hipnoza i jak wpływa …

Sprawdź jakim typem osobowości jesteś Jeśli jesteś na drodze samopoznania pewnie nie raz już trafiałeś …

Jak wypełnić pustkę w życiu i zrealizować swój potencjał Na początku chciałabym zaznaczyć, że każdy …

Jaka jest różnica pomiędzy medytacją a hipnozą Ostatnio, kiedy zaczęłam zastanawiać się nad tym, w …

Każdy kolejny progres w Twoim rozwoju poprzedzony jest regresem Kiedy pracujesz nad sobą, nad swoją …

Empata – kim jest i jak go rozpoznać? Ziemia – tu żyjemy, pracujemy, kochamy i …

Elastyczność… Temat rzeka Kiedy oczekiwania zderzają się z prozą życia, wtedy jedyne co pozostaje to …

Praktyka wdzięczności

Praktyka wdzięczności Lubimy być doceniani przez inne osoby, bo wtedy czujemy się ważni, kochani, wyjątkowi. …

W czasach kiedy doba jest znacznie za krótka na realizowanie siebie, a także swoich życiowych obowiązków...

Co robić kiedy „masz zły dzień”? Czasami gdy się budzisz wiesz, że dany dzień będzie …

Kluczem poznania Siebie są właściwe Pytania Dlaczego dzisiaj mam taki nastrój? Czy lubię siebie? Czemu …

Systematyczność jest kluczem do sukcesu – jak się jej nauczyć? Masz problem z nawykowym wykonywaniem …

Jak transformować swoją strefę komfortu, aby wspierała Cię przy realizacji wyznaczonych celów? Strefa komfortu, inaczej …

Jak zarządzać własnym czasem, aby osiągnąć sukces? Zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym czemu jedni w …

Dlaczego warto inwestować w siebie? W życiu jest tak, że większość czasu skupiamy się na …

Jak odkryć w sobie talenty?

Jak odkryć w sobie talenty? Nie wszyscy mają to szczęście, że od dzieciństwa wiedzą w …

Świat się zmienia, więc i Ty bądź zmianą Uwielbiam ten cytat Mahatma Gandhi: „Bądź zmianą, …

5 sposobów na realną zmianę w życiu Jak zmienić swoje życie, wyjść z tzw. strefy …

Czemu tylko nieliczni osiągają sukces? Zapewne kiedy przeglądasz liczne strony internetowe lub scrollujesz social media …

Dlaczego, kiedy wybaczasz innym uwalniasz samą siebie Ostatnio podczas rozmów z różnymi osobami dotarło do …

Masz w sobie już wszystko aby osiągnąć upragniony cel Wiesz dlaczego nawet jak sobie stawiasz …

Jak poczuć wolność w sercu? Najważniejsze co mi przychodzi do głowy jak zadaje sobie takie …

Mentalna zgoda to klucz do własnego życia Kiedy spełniasz życzenia, oczekiwania innych ludzi, wtedy tak …

Radość to specyficzny stan umysłu, w którym nie zastanawiając się nad problemami życia po prostu cieszymy się chwilą...