Jak zarządzać własnym czasem, aby osiągnąć sukces?

Zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym czemu jedni w trakcie doby potrafią zrobić na prawdę dużo, a gdy innym czas przelatuje przez palce w ekspresowym tempie i ledwo nadążają z codziennymi obowiązkami? Dla każdego przecież doba ma tyle samo godzin, więc w teorii każdy z nas ma takie same szanse na realizacje założonych celów. Czemu zatem niektórzy odnoszą sukces, a inni zmagają się z rzeczywistością jak z polem bitwy?

Wszystko opiera się na ilości zadań jakie sobie wyznaczysz do realizacji i ich priorytetyzacji, oraz jak bardzo jesteś pochłonięta rozpraszaczami uwagi, takimi jak social media, gry, rozmowy o niczym z przyjaciółkami itd..

Gdyby zliczyć z całego dnia czas jaki poświęciłaś na przeglądanie facebooka i instagrama pewnie zebrałaby się nie jedna godzina. Do tego dochodzi messenger i niekończące się rozmowy ze znajomymi, netfix i ulubiony serial, oraz subskrypcje na youtubie 😬. Zegar tyka, dzień upływa na reagowaniu na bodźce zewnętrzne, a założone obowiązki albo przesuwasz na kolejny dzień, albo wplatasz nieumiejętnie w powyższe czynności i nawet się nie obejrzysz kiedy padasz ze zmęczenia wieczorem do łóżka. Mija dzień za dniem, tydzień, miesiąc i kolejny rok, a marzenia odłożone na mentalnej półce czasami tylko dają o sobie znać, np.; gdy witasz nowy rok.

Chciałabyś zacząć je realizować ale nie wiesz jak i od czego zacząć? Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania musisz dokonać autoanalizy i wyciągnąć wnioski z nastepujących pytań:

  • jaka godzina jest dla Ciebie komfortowa na poranną pobudkę?
  • czy jesteś w stanie wstawać 30 minut wcześniej od nawykowej pory?
  • kiedy czujesz największy przypływ energii? czy są to poranki czy raczej godziny wieczorne?
  • jakie zadania sprawiają Ci przyjemność, a które odkładasz w nieskończoność na później?
  • czy notujesz listę zadań do wykonania?
  • czy używasz kalendarza?
  • czy jesteś punktualna?
  • ile czasu poświęcasz na dojazdy do/z pracy/uczelni?
  • jakie masz cykliczne [np.; codzienne] obowiązki, z których musisz się wywiązać?
  • czy jesteś zdyscyplinowana czy raczej leniwa?

Kiedy już opracujesz wszystkie odpowiedzi, z dużą precyzją będziesz mogła zaobserwować gdzie Twój czas ucieka, a gdzie masz jego nadmiar. Na początek warto wykonać plan tygodniowy z rozpisaniem ogólnikowo spraw do załatwienia, uwzględniając czas jaki musisz poświęcić na konkretne działania – w tym pracę, zakupy, odbieranie dzieci ze szkoły, zajęcia dodatkowe itp. Następnie kiedy już wiesz, co i ile zajmuje Ci – w przybliżeniu – czasu, skupiasz się na określonych zadaniach. Tu najlepsza i niezawodna jest lista „to do” , gdzie np.; korzystając z Macierzy Eisenhowera wypisujesz wszystkie zadania na 4 grupy:

PILNE I WAŻNE najważniejszy temat do realizacji
WAŻNE, ALE NIE PILNE zadania ważne, jednak możesz je odłożyć w czasie
PILNE, ALE NIE WAŻNE zazwyczaj operacyjne działania, które trzeba wykonać w krótkim czasie
NIEPILNE I NIEWAŻNE możesz je wyeliminować ze swojej listy 🙂

A kiedy masz już rozpisane cele, zgodnie z priorytetem ich wykonania nie zapomnij o wpleceniu pomiędzy obowiązki przerw na regenerację i relaks. Wystarczy 10 minut świadomego oddechu aby umysł odpoczął, dotlenił się i oczyścił z krążących myśli. Nie warto natomiast rozpraszać się przeskakując przez różne kanały na social mediach, bo zazwyczaj przerwa w takich przypadkach przedłuża się bez kontroli i znów popadasz w pułapkę utraty czasu. Moja rada – wyłącz wszystkie aktywne powiadomienia push ze wszystkich aplikacji z jakich teraz korzystasz, bo one zazwyczaj prowokują nasza aktywność w sieci.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić, aby być bardziej skuteczną i konsekwentną w swoim działaniu?

Według mnie – ważnym elementem budowania w sobie dyscypliny – jest też aktywność fizyczna, która pozwala na wyuczenie w sobie sumienności i systematyczności. Jeśli więc nie po drodze Ci było do teraz z ćwiczeniami gimnastycznymi, jogą, bieganiem, lub basenem zrób to bezzastanowienia dla siebie i swojego ciała. Niezależnie jak dawno temu uprawiałaś jakikolwiek sport, niezależnie w jakim stanie fizycznym jest Twoje ciało zawsze masz wybór i możliwość poprawienia swojej kondycji.

Przeczytaj również